Dobrovoľná aktivita pilotov všeobecného letectva

Publikované: 24. 4. 2020

Piloti všeobecného letectva sa spojili pod názvom Piloti – Ľuďom a započali tak dobrovoľnícku aktivitu, kde ponúkajú prepravu urgentného zdravotníckeho materiálu pomocou malých lietadiel s kapacitou cca 120 kg (max. 150 kg) s hrubým objemom do 1,2 až 1,5 m3  (samozrejme nie ako monoblok) v rámci celého Slovenska. V súčasnosti disponujú kapacitou 70 lietadiel s pilotmi, bežná doba vzletu na výzvu je do 30 minút (ak nie je vopred avizovaná potreba kratšej pohotovosti – v tom prípade aj do 5-6 minút).
Lety je možné vykonávať od svitania do súmraku (aktuálne je to 05:18 až 20:08 letného času) a len v prípade vhodného počasia – o stave počasia informuje pilot klienta pred odletom.
Najvýchodnejšie dosiahnuteľné destinácie sú Svidník, Kamenica nad Cirochou, Kolonica, Jasenov, Streda nad Bodrogom a Bidovce pri Košiciach, na západe Bratislava, Holíč, Trenčín a Žilina, nie sú teda obmedzení len na veľké letiská.
Celá aktivita je dobrovoľná, piloti znášajú všetky náklady na let, preto je potrebná blízka spolupráca so zadávateľom prepravy a prijímateľom zásielky. Na ich webovej stránke https://www.pilotiludom.sk/ majú funkčný automatický systém prideľovania zásielky podľa polohy, v počiatkoch však ocenia aj následnú telefonickú konzultáciu prepravy pre dohodnutie detailov prepravy.
Pre doručenie zásielky do nemocnice/zdravotníckeho zariadenia plánujú požiadať o pomoc aj dobrovoľný hasičský zbor – ale tento prvok logistiky je zatiaľ len v návrhu.
Prevzatie a odovzdanie zásielky musí prebiehať v súlade s pokynmi ÚVZ za dodržania ochranných opatrení a s použitím dezinfekcie.

Rovnaká aktivita prebieha aj v susednej Českej republike, kde možno začali o cca dva dni neskôr, ale už realizovali približne 40 letov úspešne.

V prípade dopytu na takúto prepravu ich neváhajte kontaktovať prostredníctvom ich webstránky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *